Artroskopowe szycie łąkotki przyśrodkowej w kolanie – Zabiegi w Ortopedika Warszawa!

Szycie łąkotki przyśrodkowej w kolanie to zabieg chirurgiczny – artroskopowy, który ma na celu naprawę uszkodzonej łąkotki. Łąkotka to struktura z chrząstki włóknistej, która znajduje się wewnątrz stawu kolanowego i pełni rolę amortyzatora, stabilizatora oraz chroni powierzchnie stawowe, rozdzielając kość udową i piszczelową. Łąkotka przyśrodkowa leży po wewnętrznej stronie kolana i jest częściej narażona na urazy niż łąkotka boczna.

KiEdy może dojść do uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej?

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej może być spowodowane przez obciążenie kolana w mechanizmie skrętnym i rozdzierającym, np. podczas uprawiania sportów, upadku lub wypadku. Objawy uszkodzenia łąkotki to ból po stronie przyśrodkowej kolana, obrzęk, zablokowanie ruchu, uczucie przeskakiwania lub trzaskania w kolanie. Uszkodzenie łąkotki może być zdiagnozowane na podstawie badania klinicznego, USG i rezonansu magnetycznego.

Jak przebiega artroskopowa operacja szycia łąkotki przyśrodkowej?

Szycie łąkotki przyśrodkowej artrokopowo jest jedną z metod leczenia uszkodzenia łąkotki, która polega na zeszyciu rozerwanych części łąkotki za pomocą specjalnych szwów i implantów. Zabieg ten ma na celu zachowanie jak największej części łąkotki i jej funkcji w stawie kolanowym. Szycie łąkotki jest zalecane w przypadku świeżych urazów, gdy łąkotka jest dobrze unaczyniona i ma duże szanse na zagojenie. Tym niemniej także stare uszkodzenia można z powodzeniem leczyć szyciem. Takie postępowanie może zapobiec rozwojowi zmian zwyrodnieniowych w kolanie.

Szycie łąkotki przyśrodkowej jest wykonywane za pomocą artroskopii, czyli zabiegu małoinwazyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu kolanowego kamery i narzędzi przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Zabieg trwa około godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Istnieją różne techniki szycia łąkotki, które różnią się sposobem wprowadzania i umiejscowienia szwów. Najczęściej stosowane są techniki all-inside, outside-in i inside-out. Wybór techniki zależy od rodzaju, umiejscowienia i wielkości uszkodzenia łąkotki. Usuwanie łąkotki – meniscektomia jest ostatecznością i powinno być wykonywane jedynie w bardzo wyjątkowych przypadkach, gdy nie ma szans na szycie, mając na uwadze, ze usunięcie łąkotki może przyspieszyć rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu.

Rehabilitacja po szyciu łąkotki przyśrodkowej

Po zabiegu szycia łąkotki przyśrodkowej pacjent jest zwykle wypisywany do domu dzień po operacji. Należy unikać obciążania operowanego kolana przez kilka tygodni i stosować się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty. Szwy mają za zadanie utrzymać łąkotkę razem i umożliwić jej gojenie, ale nie dają rady przenosić obciążeń, więc zbyt wczesne obciążenie może doprowadzić do niepowodzenia leczenia.

Rehabilitacja po szyciu łąkotki jest bardzo ważna i ma na celu przywrócenie pełnego zakresu ruchu, siły i stabilności kolana. Rehabilitacja trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy i obejmuje ćwiczenia ruchowe, wzmacniające, proprioceptywne i funkcjonalne. Fizjoterapię rozpoczyna się już kilka dni po zabiegu i nie należy z nią zwlekać!

Lekarze w warszawie wykonujący zabiegi szycia łąkotki przyśrodkowej artroskopowo

Artroskopowy zabieg “Szycie łąkotki przyśrodkowej w kolanie” wykonuje w Ortopedika Warszawa dr Andrzej Mioduszewski oraz dr Mikołaj Wróbel.



Zapraszamy na konsultacje z naszymi lekarzami.