Sonochirurgia
Czy wiesz, że ból stawów można złagodzić bez operacji? Sonochirurgia to nowoczesna metoda leczenia, która pozwala na precyzyjne zabiegi pod kontrolą USG. Dzięki temu szybko wrócisz do aktywności!
Sonochirurgia, znana również jako ultrasonografia interwencyjna, to innowacyjna technika medyczna, która wykorzystuje ultrasonografię do wizualizacji struktur anatomicznych oraz narzędzi wprowadzonych do organizmu w czasie rzeczywistym. Użycie ultradźwięków pozwala na zredukowanie rozległości zabiegu w porównaniu do klasycznych procedur endoskopowych czy otwartych. Taka precyzyjna kontrola nad przebiegiem działań umożliwia sonochirurgowi wykonanie procedury zminimalizowanym ryzykiem, a pacjent może zazwyczaj wrócić do normalnych czynności już tego samego dnia, bez odczuwania bólu.
Ale tak właściwie jakie procedury można wykonywać sonochirurgicznie?
Podstawową procedurą wykonywaną jest iniekcja dostawowa (zastrzyk) czy punkcja, aby pobrać zbierający się płyn w stawie, krwiaka czy ganglion. Ponadto, swoje zastosowanie znajduje w usuwaniu zwapnień, kriolezji (mrożenia) czy hydrodekompresji (odbarczania).
W naszym ośrodku wykonywane są następujące procedury sonochirurgiczne:
– Barbotaż – polega na wypłukaniu zwapnień lokujących się w mięśniach stożka rotatorów. Zabieg ten jest miniinwazyjny, dzięki czemu nie wymaga operacji.
– Hydrodekompresja nerwu pośrodkowego – swoje zastosowanie znajduje jako skuteczna metoda odbarczania ucisku tkanek miękkich na nerw pośrodkowy w zespole kanału nadgarstka.
– Blokada przeciwbólowa stawów – polega na ostrzyknięciu bolesnego stawu sterydem działającym jedynie miejscowo.
– Iniekcja kwasu hialuronowego do stawu lub w okolice ścięgien zmienionych zwyrodnieniowo – kwas hialuronowy w organizmach żywych pełni funkcję „wypełniacza” utrzymując nawilżenie i elastyczność tkanek miękkich. Podawanie tej substancji do stawów czy pochewek ścięgien zwiększa ślizg tych struktur zmniejszając dolegliwości bólowe oraz wspomagając ich funkcję.
– Iniekcja osocza bogatopłytkowego (PRP) – zabieg ten polega na pobraniu krwi pacjenta, a następnie jego odwirowaniu i podaniu w miejsce objęte procesem chorobowym. Jest to naturalny środek mający na celu pobudzenie odpowiedzi naprawczej organizmu i wspomożenie gojenia.
– Kriolezja – polega na wyłączeniu działania nerwu czuciowego przewodzącego ból za pomocą niskiej temperatury, dzięki czemu zabieg ten ma bardzo duży potencjał działania przeciwbólowego.
– Nakłuwanie troczków przy patologiach zaciskających – szczególne zastosowanie ma przy takich schorzeniach jak palce zatrzaskujące, choroba DeQuervaine’a, zespół cieśni kanału nadgarstka.
– Nakłuwanie i rozluźnianie przykurczonych tkanek – przykładowo rozcięgna dłoniowego w chorobie Dupuytren’a, tenotomia przezskórna (np. ścięgna głowy długiej bicepsa w barku).
– Nakłuwanie i rozluźnianie zrostów i blizn – wykorzystywane w przypadku blizn przeszkadzających w funkcjach życia codziennego lub w których uwięźnięte są struktury anatomiczne.
– Usuwanie płytko położonych ciał obcych
– Punkcje krwiaków, torbieli płynowych, ganglionów
– Nakłucia i skaryfikacja tkanek w celu stymulacji gojenia
Zalety sonochirurgii:
- Precyzja: Ultradźwięki pozwalają na bardzo dokładne lokalizowanie tkanek, zmniejszając ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek oraz precyzyjną terapię chorych.
- Trzy w jednym: Podczas jednej wizyty ultrasonografista zdiagnozuje pacjenta, zaproponuje leczenie oraz za zgodą wykona zabieg sonograficzny. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów i zaoszczędzenie czasu pacjentów.
- Minimalny ból: Dzięki swojej mini-inwazyjności, ból pozabiegowy jest znacznie mniejszy niż w przypadku metod endoskopowych czy na otwarto.
- Szybsza rehabilitacja: Obniżenie zakresu interwencji w tkanki wiąże się z szybszym powrotem do funkcjonowania.
- Minimalne ryzyko powikłań: Powikłania po zabiegach sonograficznych występują bardzo rzadko.