Polub nas na facebooku

Zakres usług

Stopa
Stopa
Staw skokowy
Staw skokowy
Kolano
Kolano
Biodro
Biodro
Kręgosłup
Kręgosłup
Bark
Bark
Ręka
Ręka
Łokieć
Łokieć

Przeszczep łąkotki

Prace eksperymentalne nad przeszczepami łąkotek rozpoczęto w 1984 roku. O transplantacji u ludzi doniesiono po raz pierwszy w 1991. Obecnie wykonuje się około 800 przeszczepów łąkotek rocznie. Nasz zespół wykonuje przeszczepy łąkotek już od 12 lat.

W celu zastąpienia brakującej łąkotki używano wielu substytutów: macierzy kolagenowych, przeszczepów ścięgien i polimerów syntetycznych. Jednak allogeniczna (pobrana od ludzkiego dawcy) łąkotka najlepiej zastępuje brakującą, własną. Poza przeszczepami allogenicznymi rekonstrukcję łąkotki przeprowadzić można także przy użyciu hodowlanego implantu z kolagenu wołowego, lub implantu polimerowego. Takie przeszczepy umożliwiają rekonstrukcję w przypadku gdy uszkodzona i usunięta była tylko część własnej łąkotki. Ich zaletą jest łatwa dostępność – przeszczep łąkotki allogenicznej wymaga znalezienia odpowiedniej łąkotki w banku tkanek. Wadą implantów syntetycznych jest niska trwałość i dość duży odsetek powikłań, które powodują, że w chwili obecnej wielu chirurgów wycofuje się z ich stosowania.

Głównym wskazaniem do przeszczepu łąkotek jest utrata łąkotki przy zachowaniu zdrowej powierzchni chrzęstnej w jednym z przedziałów kolana. Zaleca się więc, aby przeszczep wykonać jak najszybciej po uszkodzeniu i operacyjnym usunięciu własnej łąkotki, żeby nie dopuścić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych. W przypadku dawnego ubytku, gdy rozwiną się już zmiany zwyrodnieniowe, przeszczep może być niemożliwy.

Postępowanie pooperacyjne

W postępowaniu pooperacyjnym po naprawie łąkotek zaleca się unieruchomienie na okres od 3 do 6 tygodni. W tym okresie pacjent jest rehabilitowany – fizjoterapeuta pracuje nad biernym zakresem ruchu, izometrycznym napięciem mięśni, zejściem obrzęku limfatycznego. Następnie – po kontroli ultrasonograficznej gojenia łąkotki i zdjęciu unieruchomienia prowadzi się mobilizację zakresu ruchów i wprowadzenie obciążania po osiągnięciu wyprostu. Pełną sprawność ruchową pacjent powinien odzyskać po około 3-4 miesiącach od zabiegu

WRÓĆ

Odwiedź nasze placówki

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.