ZAKRES USŁUG

68STOPA
68STAWSKOKOWY
68KOLANO
68BIODRO
68KRĘGOSŁUP
68BARK
68RĘKA
68ŁOKIEĆ

KOREKCJA NIEPRAWIDŁOWEGO KSZTAŁTU STOPY IMPLANTEM HYPROCURE (KOREKCJA STOPY PŁASKO KOŚLAWEJ)

Nieprawidłowe ustawienie kości stępu stopy (hiperpronacja) - czyli ześlizg kości skokowej z kości piętowej jest powszechnym problemem ortopedycznym, dotykającym miliony ludzi na świecie. Występuje, gdy zaburzony jest balans kostny pomiędzy kością skokową, piętową i kośćmi stępu. Powoduje to, nadmierną rotację wewnętrzną kości skokowej, koślawienie tyłostopia oraz rotację zewnętrzną przodostopia. To z kolei powoduje nieprawidłowe przenoszenie masy ciała i przeciążenie nie tylko stopy, ale także pozostałych stawów kończyny dolnej oraz kręgosłupa.Zaburzenie może przyjąć formę dynamiczną, wówczas gdy stopa nie będąca pod obciążeniem odzyskuje swój prawidłowy kształt, lub statyczną, gdy deformacja jest utrwalona bez względu na obciążenie.

Inwazyjne leczenie deformacji za pomocą implantu stabilizującego HyProCure dotyczy właśnie zniekształceń dynamiczych. Deformacje statyczne zwykle powiązane są z zespołami neurologicznymi i wymagają kompleksowego leczenia.

Koślawość tyłostopia może być przyczyną rozwoju wielu patologii w obrębie stopy, takich jak: płaskostopie, zespół hiperpronacyjny, paluchy koślawe czy schorzenia rozcięgna podeszwowego. Z czasem zaburzenie dotyka kolan, bioder i kręgosłupa prowadząc do przeciążenia i rozwoju wczesnych zmian zwyrodnieniowych. Im dłużej występuje zaburzenie funkcji stopy, tym poważniejsze zmiany występują zarówno w niej, jak i w pozostałej części naszego układu ruchu.HyProCure jest implantem wprowadzanym do zatoki stępu w stopie - czyli do przestrzeni pomiędzy kością skokową, a piętową tak, aby podeprzeć i ustabilizować przemieszczoną kość skokową. Implant wykonany jest z tytanu i dzięki gwintowi stabilnie blokuje się pomiędzy kośćmi. Zabieg można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia, o ile deformacja jest elastyczna - ulega korekcji po odciążeniu. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, wykonując 1 cm nacięcie na boku stopy. Zabieg wprowadzenia implantu trwa około 15 minut.

W przypadku dorosłych pacjentów możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie obciążania - w zależności od tolerancji bólu, po korekcji wykonanej u dzieci zaleca się odciążenie przez okres 5-7 dni. Po implantacji u dorosłych implant można pozostawić w stopie, w przypadku dzieci, można rozważyć usunięcie po zakończeniu okresu wzrostu.

Korekcja kształtu stopy widoczna jest natychmiast po zabiegu, jednak przez kilka tygodni może utrzymywać się bolesność w okolicy implantacji, a także sztywność stopy, która przystosowuje się do nowego kształtu. Wymaga to zmiany napięcia ścięgien i więzadeł, dlatego wszystkim pacjentom po korekcji zapewniamy program rehabilitacji, w trakcie którego korygowane są takze zaburzenia postawy i ewentualne problemy z pozostałymi stawami kończyn dolnych.Wskazania
 • zapadnięcie zatoki stępu
 • elastyczna deformacja płasko - koślawa stopy
 • zespół hyperpronacji - koślawość tyłostopia z ześlizgiem kości skokowej po piętowej
 • pacjenci powyżej 3 roku życia
Przeciwwskazania
 • sztywna - nie ulegająca redukcji deformacja
 • wiek poniżej 3 roku życia
 • infekcje w obrębie stopy i stawu skokowego
 • zła jakość kości
Możliwe powikłania
 • przemieszczenie implantu
 • dolegliwości bólowe, lokalny obrzęk, sztywność i utrudnienie chodzenia w okresie, gdy stopa przystosowuje się do nowego kształtu
 • zła tolerancja korekcji
 • konieczność usunięcia implantu


WRÓĆ