Dziękujemy za liczne uczestnictwo w konferencji, zachęcamy do obejrzenia relacji.

Zapraszamy za rok. 

Szanowni Państwo,

Na początku 2019 roku, Ortopedika razem z Polskim Komitetem Olimpijskim zorganizowała konferencję „Sportowiec Amator”, która okazała się bardzo trafioną inicjatywą. W czasie dwóch dni obrad udało się zgromadzić profesjonalistów z różnych dziedzin zajmujących się sportem amatorskim, jak również samych zainteresowanych „prawdziwą wiedzą” sportowców, aktywnie uprawiających różne dyscypliny na poziomie amatorskim. Różnorodne tematy i ludzie z różnych specjalności stworzyli pole i klimat do interesującej dyskusji. Wiemy, że nie udało nam się wyczerpać tematu w czasie jednorazowego spotkania, stąd potrzeba  i pomysł kontynuacji konferencji jako wydarzenia cyklicznego.

W roku 2020 chcielibyśmy pochylić się nad „silnikiem” ludzkiego ciała, czyli mięśniami - ich budową, biomechaniką, urazami, diagnostyką i sposobami leczenia.
W dzisiejszej epoce „fake newsów”, w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele mitów na ten temat - chcielibyśmy zaprezentować więc aktualny i rzetelny stan wiedzy.

Następny temat, to sport dziecięcy i proces selekcji do sportu zawodowego. Ogromna ilość dzieci w Polsce uprawia jakąś dyscyplinę sportu – jednak jedynie niewielka część z nich będzie kontynuować karierę na poziomie zawodowym. Jak pokierować przyszłą karierą? Jakie są zagrożenia? Jak ich uniknąć? To pytania, na które chcielibyśmy odpowiedzieć.

Zagadnieniem, które chcielibyśmy również poruszyć, jest optymalne zakończenie kariery sportowca zawodowego. Tak, jak nie można po prostu wyłączyć reaktora atomowego z „kontaktu”, tak również nie można po prostu przerwać uprawiania sportu wyczynowego. Optymalna wydaje się więc stopniowa konwersja z profesjonalizmu, do „zawodowego amatorstwa”. W gronie prelegentów naszej konferencji zagoszczą między innymi byli członkowie Kadry Narodowej, którzy przybliżą nam ten temat najlepiej - w oparciu o własne doświadczenia.

Liczymy, że tegoroczne sympozjum - podobnie, jak zeszłoroczna edycja - będzie panelem do żywej dyskusji. Idąc z duchem czasu, stworzyliśmy konferencyjną aplikację - za jej pośrednictwem będzie można zadawać wykładowcom pytania w czasie rzeczywistym, brać udział w tworzonych przez nich ankietach i quizach, oraz na bieżąco śledzić harmonogram. Zapraszamy do udziału, szczególnie tego czynnego - w końcu konferencja skoncentrowana jest właśnie na aktywności.

Andrzej Mioduszewski

Kierownik medyczny Centrum Chirurgii Specjalistycznej Ortopedika

SPONSORZY: