Leczenie schorzeń stawu barkowego
Ortopedika oferuje kompleksowe leczenie schorzeń stawu barkowego m.in.:

• bursoskopia kaletki podbarkowej, leczenie konfliktu podbarkowego
◦ do konfliktu podbarkowego dochodzi kiedy jest za mało miejsca w przestrzeni podbarkowej, pomiędzy ścięgnami stożka rotarów, kaletką podbarkową a wyrostkiem barkowym łopatki. Bursoskopia to zabieg zbliżony do artroskopii, która umożliwia usunięcie nadmiaru zapalonych tkanek, likwidując konflikt podbarkowy • artroskopowa naprawa uszkodzeń stożka rotatorów
◦ stożek rotatorów to grupa ścięgien 4 mięśni, do których zadań nie należy jedynie wykonywanie ruchów czynnych w stawie, lecz również bierna stabilizacja stawu. Na skutek intensywnego eksploatowanie stawu może dojść do naderwania ścięgien, procesu zapalnego bądź zwapnień. Leczenie polega na usunięciu zwapnień i zszyciu mięśni.
• artroskopowa naprawa niestabilności stawu ramiennego – rekonstrukcja obrąbka stawowego
◦ obrąbek stawowy to struktura zbudowana z chrząstki, która znajduje się w stawie ramiennym. Jest przedłużeniem panewki stawu i pomaga w jego stabilizacji. Kiedy obrąbek przestaje spełniać swoje zadanie dochodzi do niestabilności barku, co ułatwia jego zwichnięcie oraz sprawia ból. Jego rekonstrukcję można przeprowadzić nowoczesną, artroskopową metodą.
• artroskopowa naprawa uszkodzeń chrząstki stawowej
◦ polega na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki i uzupełnienie ubytków błoną kolagenową bądź komórkami chrzęstnymi wyhodowanymi na specjalnej matrycy. Badaniem kwalifikującym do zabiegu artroskopii jest USG i MRI barku.
• artroskopowe leczenie niestabilności stawu barkowo-obojczykowego
◦ niestabilność tego stawu ma najczęściej etiologię urazową i jest wywołana przez upadek z dużą siłą na bark. Dochodzi wtedy do zerwania więzadła barkowo-obojczykowego bądź kruczo-obojczykowego. Wskazaniem do leczenia artroskopowego jest podwichnięcie przednio-tylne obojczyka. Przy poważniejszych zmiana konieczny może okazać się zabieg „na otwarto”
• leczenie zmian zwyrodnieniowych stawu barkowo-obojczykowego
◦ polega na artroskopowej inspekcji stawu i usunięciu elementów kostnych stawu, które powodują tarcie i ból
• artroskopowe i otwarte leczenie złamań
◦ w większości prostych złamań wystarczającym leczeniem jest stabilizacja przy pomocy opatrunku gipsowego, po której konieczna może być rehabilitacja.
Jednakże kiedy złamanie jest przesunięte bądź wieloodłamowe koniecznie może okazać się nastawienie pod kontrolą radiologiczną i zespolenie odłamów płytkami czy śrubami
• operacyjne leczenie złamań kości ramiennej
◦ podobnie jak w innych złamań i tutaj operacja jest rozwiązaniem kiedy dojdzie do przemieszczenia, skrócenia kończyny bądź w przypadku złamania przezstawowego.
• endoprotezoplastyka barku
◦ co prawda staw barkowy rzadziej wymaga endoprotezoplastyki niż np. biodro czy kolano, jest to jednak nie mniej skuteczna metoda leczenia jego zwyrodnień. „Wymienić” można cały staw, samą głowę kości ramiennej czy jedynie powierzchnie stawowe. Odpowiednia konsultacja ortopedyczna jest wymagana przed zabiegiem